Покана за утре вечер

Вижте какви сладки хора работят в Библиотека  „Родина“ в Стара Загора!
Ето я поканата, която са измислили за представянето утре вечер.
От техния труд и въображение и мило внимание,
да направя един извод за себе си –
имам ли поводи да се изненадвам и да благодаря,  значи съм щастлив човек.

pokana_stz2

*
Благодаря! 🙂

„Магазин за обли камъчета“ – представяне в Стара Загора

Библиотека Родина 
и
Радио Стара Загора

ви канят
на представянето на книгата със стихове 

 

на Мария Донева

 

„Магазин за обли камъчета“

на 7 декември, сряда, от 18:00 часа
в радио Стара Загора, зала Фоайе
Книгата е издание на ИК „Жанет 45“.
Редактор е Виктор Самуилов, а художник на корицата – Христо Гочев.
В нея са събрани стихотворения за весели и тъжни дни.
Подарете си един час без грижи, усмихнат и спокоен час за поезия и радост.

Лятна снимка

Днес прането изпръхва
изведнъж, на момента,
и градът си отдъхва,
цял във злато и мента.

Светлината узрява,
зачервена и сочна,
и следобедът става
за запомняне точно –

ето босите лапи
на детенце в количка.
Ето цвят, който капе.
Ето свят.
Ето всичко.

Добре дошли!

Програмата до края на годината.

„Магазин за обли камъчета“ всъщност е пътуващ магазин.
Представям си, че съм в Дивия Запад и пътувам през прерията с дилижанс, с боне, чадърче и чифт пищови, и товар от мечи кожи, кафе и мъниста за продан.
Само дето вместо мечи кожи, кафе и мъниста си ходя с книжката.
Ето го маршрута до края на годината:
След Хеликон – Бургас,  следват:
1 декември, 19:00,  галерия „Снежана“, София
7 декември, 18:00, залата на Радио Стара Загора, Стара Загора (ще го потвърдим до довечера)
14 декември, 18:30, галерия „Орловска 10“, Габрово
17 декември, 18:00, Младежки дом, Кортен
20 декември, 19:00, „Петното на Роршах“, Пловдив – заедно със Стоил Рошкев и „Няма такъв булевард“
21 декември, 19:00, Чайната, София – Коледен концерт с джаз и поезия
26 декември, 21:00, Студио 5, НДК, София – Любовна история за дванадесет месеца, тромпет, пиано и глас – новогодишен концерт 🙂
Ех….
Камъчета, играчки, стихотворения, и всяческа радост!
knigi

„Магазин за обли камъчета“ – представяне в София

ИК „Жанет 45“
на 1 декември 2011 г. от 19 часа
усмихнато ви кани
в галерия „Снежана“ на ул. „Иван Денкоглу“ 30, София
на представянето на новата книга със стихове на Мария Донева
„Магазин за обли камъчета”
Това е книга, писана на шега от някой, който взема смеха насериозно.
В нея има домашно приготвени вкусни стихове.
Хора от улицата, които бързат да се приберат в спокойните си къщи.
Животни, растения, камъчета от реката.
Времена, места и гледки, които могат да изпълнят деня ви с радост, ако им обърнете внимание.
Стихове за онези хубави, прости и трайни неща, които се дават безплатно и точно затова са безценни.
Добре дошли!

Писъмце за Бургас

Здравейте!

Казвам се Мария Донева и ви каня на среща в „Хеликон“ – Бургас на 23 ноември в 18:00.

Имам нова книга и ще бъда щастлива, ако заедно отбележим появата й на бял свят.

Тя се казва „Магазин за обли камъчета” и е току-що отпечатана, топла-топла!

Ще можем да си сгреем замръзналите пръсти на нея, в това ничие време, когато есента се кани да свършва, а зимата се кани да започва.

В книгата има стихотворения за растения и животни, за камъчета, за портокали, за деца, за бабички и за останалите годишни времена.

Мисля, че ще бъде уютно и весело, в 6 вечерта вече ще е тъмно, а прозорците на книжарницата ще светят и минувачите отвън ще ни гледат и ще си кажат – за какво ли си говорят тези хора?

А ние ще си говорим за стихотворения, защото точно това обичаме.

Покана: закуска със стихотворения в София

Това ще бъде в Интер Експо Център в събота,
на 12 ноември, от 11 часа.
Има изложение Interfood & Drink 2011.
Аз ще участвам по покана на Деси от Slow Food.
Деси организира толкова много радостни и вкусни неща, че е привилегия и щастие да си в нейния периметър на действие.
Ето какво предлага Slow Food  на изложението – тук.
Ние вече сме правили заедно четене на вкусни стихове в София по идея на Деси, и беше толкова топличко и уютно, усмихнато и приятно, толкова хубава вечер…
Така че с удоволствие повтаряме движението.
Ще има чай, сухарчета, сладко, а от мен – стихотворения.
Елате да се видим!

Отново на път!

„Зора“ е името на читалището, Ямбол е името на града, аз отивам там на 25 октомври. Тук нещо е обяснено за повода.
А пък причината е, че ще казвам стихотворения… Изобщо – откривам сезона.
Излезе ли и новата книжка, може да направя пак едно кръгче до любимите ми градове като миналата зима. Лошо ли ще е? 🙂

Снимката е от първото ми гостуване в това хубаво бяло читалище през пролетта на 2010.

Покана: Усмивка за сърцето и стомаха

Месене, украсяване, печене
и хапване на топъл хляб с Надежда Савова

и вкусни стихове от Мария Донева

На 28 април от 19 ч. в Matchpoint club, София, кв. Изток,
ул. „Райко Алексиев“ №3

Вход свободен

„Скъпи приятели, които познавам и които не още!
Сигурно сте чували за Slow Food и за шепа ентусиасти, които се надпреварват с времето, за да съхранят българския вкус. Това е кауза трудна, понякога невъзможна, в която инвестирахме много енергия и постигнахме немалко неща. Сега имам удоволствието да ви поканя заедно да си припомним, че храната е и откровено споделяне с близки и любими хора.
Поканих Мария Донева да сподели усмивката си и свои хранително-вкусови стихове.
Поканих Надежда Савова, да ни омеси хляб, който всеки наш гост ще може да украси по уникален за самия него начин. 
Каня и вас да донесете нещо за хапване – приготвено от вас любимо ястие, което хапвате, когато сте щастливи или когато искате да се усмихнете на мрачния ден. 
Не забравяйте Великденските яйца. Вярно, че празникът е отминал, но ако има някой оцелял „борец“ го донесете, за да се похвалите. Пък да видим дали ще оцелее…
Очакваме ви!“

Десислава Димитрова
Координатор на Slow Food, но също и ценител на истинския вкус и откровените стихове

Продължения с цветя

Не пиша „завършеци“, защото става дума за хубави работи и не искам те да са свършили и да отидат в миналото. Напротив, напротив!

Продължение №1


Миналия юли четохме стихотворения заедно с едни хубави поети и приятели в „Куфара“. Беше интересен ден, важен. Явно не само за мен. Получих преди три дни прекрасно хартиено писмо от Анна, в което тя пише „Едно от хубавите неща в живота ми се случи, когато беше дошла за четенето в „Куфара“ преди година. И този спомен винаги ще бъде по някакъв изкривен мой начин свързан и с теб.“ Има и картичка с рози.

Обичам Анна.

Продължение №2

Четирилистните ми детелини работят! Първо Ан ми писа, че е така, а сега и при мен се появи детелинче. Второ поколение местен жител в моя дом.

С моя рефлекс да осиновявам всички домашни животни, плюшени играчки, растения и каквото още ми попадне пред очите, на тоя стрък май му се падам родна баба.

Продължение №3


Във вторник в Галерия 8 в Стара Загора се събрахме на стихове с портокалов сок. Като стана време неохотно да си ходя, една страшно мила госпожа извади като фокусник от ръкава си букет лалета и ми каза, че те са за мен, от онзи зъболекар и съпругата му, на които дръпнах една празнична рецитация по случай Седми април, ай така, насред улицата.

Благодаря ви за вниманието, а сега отивам да изям един лимон.

„Иначе казано“ и „Меко слънце“ в Стара Загора

Пролетта разлиства книги

на 22 март от 18 часа в РБ „Захарий Княжески“

Общото между двете книги е,

че те си имат красиви книжни тела,
издадени са от ИК „Жанет 45“,
и в тях дишат, плачат, смеят се
и живеят своя тайнствен живот стихотворения.
Стихотворения на квадрати и на райета,
на цветчета и на точки.
Поезия за хора и животни, за весели часове и тъжни минути.

Защо заедно?
За да имаме два пъти повече причини
да се съберем, да се усмихнем
и да празнуваме.

Вход: свободен

Ти искаш да видиш Ваня Могилска!

Но нещо ти пречи?

Има начин!!!

Ела на представянето на книгата със стихове „Иначе казано“
на 23 февруари от 19:00 в галерия „Снежана“ на „Денкоглу“ 30
и там желанието ти ще се сбъдне!
Има още

Иначе казано в Пловдив

Днес ще бъде премиерата на книгата на Ваня Могилска „Иначе казано“.
И по-точно:  17 февруари (четвъртък), 18:30 ч.
U P.A.R.K. Gallery
ул. „Отец Паисий“ № 24, Пловдив
(вход свободен)
Ваня ме покани да кажа няколко думи за книгата и така да участвам в този празник, и аз съм много доволна и радостна, защото ми е важно и щастливо да участвам в нещата, които обичам.
А пък тази книга я обичам. Тя говори смислено за важни неща, и повдига въпроси, които са прекалено вълнуващи, за да ги обсъждаме, и са твърде лични, за да ги споделяме с кого да е.

Още по темата – тук, а аз отивам да спя, защото празнувахме премиерата на „Боси в парка“ в ДТ „Гео Милев“, а аз трябва да съм красива на сутринта и винаги.
Ако  сте в Пловдив довечера, заповядайте на честит рожден ден на хубавата книга със стихотворения „Иначе казано“.
До! 🙂