Тука нямам обхват.
Тука съм необхватна!
И смълчаният свят
по пътеката лятна
се катери със мен
и разкрива простори.
И не е уморен.
И се водим нагоре.
Дребни птици хвърчат
сред трептящи брезички
и докато мълча
си говоря със всичко.
Тука нямам обхват.
Тука съм необхватна!
И смълчаният свят
по пътеката лятна
се катери със мен
и разкрива простори.
И не е уморен.
И се водим нагоре.
Дребни птици хвърчат
сред трептящи брезички
и докато мълча
си говоря със всичко.
.
Утро, много си добро!
Утро, много си красиво!
Дъжд проливен, из ведро,
плисва върху всичко живо,
и дъгите му блестят,
и със светли капки гали
роклята ми на цветя,
цопащите ми сандали.
Мокър и разцъфнал ден
със окъпано начало,
с тъмен кичур, залепен
върху челото ти бяло.
Посивялата трева
във зелено боядисал.
Мокри сме и затова
да се бърза няма смисъл.
Нямам страх и нямам мрак.
Мокрите ти длани сричам.
Утро, заедно сме пак!
Утро, много те обичам!
‘
От макове и слънце лятно
блести оранжева реката.
Гласът на жаба проехтява
и цопва в свежата река.
Защо е толкова приятно
когато ми държиш ръката?
И как ръката ми познава,
че е във твоята ръка?
Мълчим и си вървим полека.
Дъждът е мил, ще ни изчака.
Поспираме на всяка крачка
като замаяни пчели.
От влагата пръстта е мека.
Смокините са пълни с мляко.
Тъга внезапно ме ужили,
ала почти не ме боли.
Лятото на тежки капки
зрее в твърдите смокини.
Слънцето е златна шапка
на жена с къдрици сини.
Мърка въздухът безшумно
над трептящата й пазва.
Вятърът е нежна дума,
но не зная кой я казва.
This gallery contains 5 photos.
Вчера беше топло като пролет. Всички бяха изнесли навън кафезите с канарчета. Слънцето пече, канарчетата пеят, та се унисат.
Аз пък си прерових старите папки със снимките от престоя ми тук през лятото и подбрах няколко.
Не съм мрачна, но в ума ми се върти едно изречение: Няма нищо в човека, няма нищо в човека. Звучи като начало на стихотворение, в което се говори за това, как трайните неща са нетрайни и на нищо не можем да се уповаваме… а после с лек финт се стига до това как ни остава да се уповаваме на нетрайното, и разбира се, за финал – всичко има в човека. Но е толкова предвидимо, че се чувствам уморена, като си го мисля. И пак го мисля.
Заради глупавата кашлица ми пропадна алкохолният туризъм, който си бях планирала… Първо ми беше лошолошо, а сега докторът ми изписа антибиотик. Тука здравната система е толкова омотана, че не е за разправяне. Най-дребен пример: за да си запазиш час за лекар, се обаждаш на един телефон и ти дават час примерно за след месец. Този телефон е общонационален и обаждането струва 1 евро. Ако искаш да вземеш час за себе си и за още някой друг, трябва да направиш две обаждания и да се надяваш, че ще ви дадат часовете в един и същ ден. Има пет частни фирми, които държат тези телефони, и те взимат от твоите парички всеки път, когато ти трябва преглед или рецепта. Нещо като банката, която взима за себе си пари от всяка такса или глоба, която плащаш в съда – което няма нищо общо с правосъдието, камо ли със справедливостта.
Ох, не мога да държа в ума си такива работи…
Най-добре е да си здрав. Освен ако си пенсионер и се чувстваш толкова ненужен, че само болестите ти придават някаква значимост в собствените ти очи.
Да. Млъквам. Снимки от красивото лято:
Нека да се спре на пет без десет
слънцето, омекнало и зряло.
Не че точността не ми харесва,
но сега го искам закъсняло.
Спрете кестените – да не падат!
Славеите – без прощални песни!
Аз не искам лятото да страда,
ако в някой хубав сън го стреснат.
Нека кротичко си досънува,
да си полежи, да се протегне.
Стане ли готово да пътува –
есента багажа му ще стегне.
В тревата, през листа и клечки,
тя стъпва весела и жива.
Здравей, мъничка буболечко!
Ти знаеш ли, че си красива?
Заобикаля корен. Сенки
помръдват леко и я стресват.
Ей, буболечице червенка,
ти знаеш ли, че те харесвам?
Ще си открадна две минути
да те разгледам по-отблизко.
Трошица пясъчна се срути.
Прелитна лястовица ниско.
Пчела задъхано пристигна.
Въздъхна цялата градина.
А буболечката ми смигна
и деликатно ме отмина.
Няма начин да ми писне,
даже ако сто години
си разказвам и описвам
алените тежки дини,
вкусното месо, водата,
хляба, ниските маслини,
музиката, тишината,
жегата, която мина,
щастието и морето,
бистро, светло и прозрачно –
място за живот, където
красотата нещо значи,
и босилека, и чая,
и смокините, които
още от далеч ухаят.
Близкото небе. Звездите.
Лозето. Земята мека.
Как дъждът прахта целува.
Как спокойно и полека
може да се съществува.
Навалица от дъждове
върху небето ми се струпа
и август беше вдъхновен…
А после клонът му се счупи.
И дъждовете изведнъж
се разхвърчаха из небето
и сребърни пера от дъжд
видях да падат и да светят.
Изпусната на свобода,
водата във пръстта се върна,
и в гроздовете от вода
в прозрачно вино се превърна.
Моренце – светла чужда къща,
в която, голи през деня,
щастливи хора се прегръщат,
от удоволствие крещят,
от радост и от слънце парят,
докосват се, докато плуват,
заспиват, будят се, изгарят,
и неохотно отпътуват.
Дъждът се търкаля и прави кълбета.
Сватбарски гърми със пищова.
Прелива земята. Прелива небето.
Мирише на чисто. На ново.
Мирише на печени тежки смокини,
на кална трева, на подправки.
Водата се блъска в стени и комини
и мокри човеци и мравки.
И всички се крият, и всички се радват,
не вкусвали влага отдавна.
Земята се мие. Небето се мие.
И всички сме чисти и равни.
Наглеждай си комарите,
че вършат безобразия.
Отглеждаш тия твари
като говеда в Азия.
Нахални, тъпи, тлъсти!
По босичките лапи,
по пръстите, под пръстена
се пъхат да ме хапят.
Не искам да изреждам…
следите всичко казват.
Виж вече как изглеждам!
И ти не ги наказваш!
Нощта – безсънна, жегава.
Навсякъде сърби ме.
Комар. Преследвам него,
но той от твое име
безчинствата си върши
и кръвното ми вдига.
С един замах ще свърши.
С която искаш книга.
От нещо много дребно
любови се разтурят.
Ти, лято, си вълшебно,
но имаш и кусури.
Това е изпитание
за дружбата ни стара.
Виж, обърни внимание,
защото ще се скараме!