Аз, долуподписаният, в ясно съзнание и по своя воля пиша това завещание, защото чувствам, че не ми остава много време и искам да се разпоредя със земните си притежания, за да се разведри душата ми и да се откъсне от този свят леко, както пеперудата се откъсва от чашката на цвете, без да е допила нектара.
Къщата, заедно с двора и ябълковите дървета, оставям на онзи, който намери това писмо.
Човек, проявил воля и издръжливост да стигне чак до тук, заслужава награда. А ако се случи да е заблуден нещастник, оставил живота си в ръцете на съдбата, дано моят дом се окаже пристанът, който е дирил. Ако пък е клетник, сторил зло на невинни и беглец от ударите на закона, уединението ще бъде негов затвор, без угнетението на принудата, без униженията, наложени от груба чужда сила, без очите му да понасят обидата на решетките, когато вдигне поглед към търпеливото и великодушно небе. Нека тук моят непознат наследник да намери радост и мир.
Заедно с къщата, която е малка, но доста удобна за сам човек, върви извор. От края на градината след последната ябълка гледката е неописуема – виждат се три планини наблизо, и гънките им се редят, докато избледнеят в далечината и се слеят с небето.
Често съм си мислил дали моите три планини са направени от небе, или небето е от камък, че така охотно и с лекота се сливат.
Водата от извора и планините от облак, и небето от скала са също толкова мои, колкото и къщата. Нея сам я направих, отгледах я камък по камък, посадих ябълките, ашладисах ги, доведох им вода. Затова завещавам дома заедно с целия си дял земя и небе.
Нямам документ за собственост. Насам от половин век не е стъпвал друг човек освен мене и никой не знае, че съм тук.
Усвоих мястото с трепет и уважение и за всичките години на обитаването си не навредих на земята, а я подреждах и опитомявах, съобразявах се с волята й, гладувах, когато ми обръщаше гръб и добрувах, когато беше щедра. Никога не погледнах назад и не й изневерих нито с дело, нито с помисъл да се върна там, където вече никой не ме търси, никой не ме чака и никой не ме помни.
И ако сега пиша това завещание, то е за да освободя от съмнения и угризения непознатия, който един ден ще мине край дома ми. Ще го призове жуженето на пчелите, ако е пролет, или тупкането на зрелите ябълки ще му се счуе като стъпки на дете, ако е през есента. Ще се провре под сплетените клони, ще види къщата ми, ще се осмели. Ще седне до тази маса. Погледът му ще падне върху писмото.
Здравей, пътнико. Добре дошъл си в своя дом.
Еххх! 🙂
„Ще се провре под сплетените клони, ще види къщата ми…“ – само преди пет дни се случи така да се провираме през обрасла с драки изоставена сливова градина и отдавна пустеещ пчелин. Къщите, които най-после видяхме с моето гардже, след като се промъкнахме през гъсталака, бяха обитаеми. Но безнадеждността на прехода на сляпо през няколко реда непроходими дървета, коприва и къпини наистина са достатъчна причина за наследството — дори на една успокояваща гледка като подарък.
Твърде буквално ми подейства Завещанието, Мария.
И пак е хубаво. И радва. 🙂
Виж колко интересно!
Не зная колко време изминава от писането до публикуването – когато нещо при мене се е случило съвсем наскоро, при тебе се намира неговото магично описание. 🙂
И тези стъпки на дете, които му се счуват на човек от тупкащите зрели ябълки на есен. Такива зрително-звукови моменти често ми допадат, когато те чета, Мария. Защото са ми много истински.
Благодаря ти за майсторските поетични приказки.
Пожелания за хубави майски препускащи в галоп вълнения. 🙂