Това беше в най-лошите години. Живеехме в неуютна квартира, спяхме на пода, стената беше вечно мокра, дрехите ни стояха в чували, детето беше вечно болно, опитите да тръгне на градина – печални и неуспешни, нямахме пари даже за храна, прехранвахме се основно с каквото ни изпратят в колети, спомням си как се радвах, ако майка се е сетила да пъхне например някой сапун – сапун! няма да се чудя как да купя сапун, а почти е свършил. Дори на мен самата ми звучи като разказ на оцелял във война или под обсада, но то така си беше. И самота, безкрайна. Нямах пари за билет за трамвая (какво остава за два – за отиване и връщане), мъжът ми излизаше час по-рано, за да стигне навреме пеша на работа, а се връщаше пет часа по-късно, защото се запиваха в работата, не знам с какви пари, то за това пари винаги има. Аз не можех да отида никъде просто така, как да отида далече пеша с детето. Не можех дори да се обадя по телефона на някоя приятелка в града. Близо до нашия блок имаше телефон с жетони, но дори и да имах някой жетон, пестях си го. Обаждах се на нашите един-два пъти в месеца от пощата. Трябваше да избера дали да оставя малкия при баба му, за да си търся работа, или да караме така засега, но да съм си с него.
Та, точно в това време.
Се прибирам към квартала с трамвай 20 от някъде, сама съм. Не съм добре.
На седалката до мене един дядо вади от джоба си някаква пръчица и започва да си дялка с отварачка за консерви. Такава, извита и остричка като клюн на граблива птица отварачка. Стърготините са микроскопични. Падат и се събират върху гънките на ризата му. Гледам съвсем отблизо, сигурно затова си спомням ръцете му, а лицето не. Вика ми – лъжички правя, от клечки. Като направя шест, ще ги дам на снахата. Извади една от джоба си да ми я покаже.
– Много е хубава!
И тогава той ми я даде. Станала по-светла от другите, ще развали на снахата сервиза. Можел да ги лакира, но пък да не се загуби резбата на дръжките.
Вземи, вземи я, аз ще направя друга.
Взех лъжичката, тя се скри в шепата ми, а аз се уплаших да не я счупя, и си помислих, че животът непременно вече ще стане по-хубав, с тази лъжичка, и се усмихнах, а пък аз съм се разревала, и слязох на следващата спирка да не се излагам пред човека, и вървях 4-5 спирки до квартирата. Държах си лъжичката и си мислех, да, непременно ще стане по-хубав, с лъжичката.
Днес я намерих.
По-хубав е.
Красива лъжичка, а и вълшебна се оказала! Радвам се, че днес животът е по-хубав! 🙂
Наистина е много хубава, бих искала да мога и аз да правя такива неща.
Ох! Сълзи… и една голяма виртуална прегръдка! 🙂
Животът често е хубав, но през какво ли трябва да минем за да го разберем…
За кой ли път поклон,Мария.
е, сега… 🙂
Дано не се случват лоши неща, но тези, които са минали – на никого не си ги давам!
Ох, Мария… бодна ме под лъжичката тази история с лъжичка: омайница сте Вие!!!
❤
Сигурно ти е било нещо мъчно, за да разкажеш тази история.
Лъжичката наистина е много хубава.
Ники беше на турне, три месеца го нямаше, но се върна и ти праща здраве.
Какво турне?
Театрално, какво друго? Мисля, че играеха „Ромео и Жулиета“, но не ме питай къде точно обикаляха и какво точно беше ролята на Ники . Както се досещаш, той е роден да е звезда в „Нос“.
За повече информация трябва ад се обърнеш лично към него.
Извинявай за грешките, ръката още ме наболява.
Защо те наболява?
Забравила си, че беше ампутирана.
❤
И аз 🙂
Ох, бе! Много те обичам! ❤
❤